Lenovo финализира придобиването на бизнеса с X86 сървъри на IBM
Lenovo и IBM обявиха, че всички регулаторни изисквания по придобиването на бизнеса на IBM с х86 сървъри са спазени и очакват сделката да бъде финализирана на 1 октомври 2014 г. С това Lenovo се превръща в третия най-голям играч на световния пазар на х86 сървъри, който се оценява на 42.3 млрд. щатски долара.
Сделката включва придобиването на следните подразделения: System x, BladeCenter и Flex System сървъри и комутатори, x86 интегрирани Flex системи, на, NeXtScale и iDataPlex сървъри и софтуера, свързан с тях, мрежовото оборудване в блейд системите и операциите по поддръжката им. IBM ще запази мейнфрейм машините System z, Power Systems, Storage Systems, базираните на процесори Power сървъри Flex, както и устройствата PureApplication и PureData.
„Lenovo придобива глобално развит бизнес, който разширява възможностите ни за разработка на хардуер и устройства. Финализирането на сделката за придобиването на х86 сървърния бизнес на IBM моментално ни изстрелва на трето място в глобалния пазар на сървъри”, казва Янг Янкинг, председател на борда на директорите и изпълнителен директор на Lenovo. „Част от приоритетите ни са да осигурим плавен преход, който да не се усети от клиентите. Убеден съм, че съчетаването на глобалния мащаб, ефективността и оперативното съвършенство на Lenovo с легендарното качество, иновации и услуги, предлагани от IBM ще ни даде конкурентни предимства, с които да увеличим растежа си и да превърнем Lenovo в глобален лидер за решения за бизнеса.”
Сделката надгражда дългата история на сътрудничество, която започва през 2005г., когато Lenovo придоби компютърния бизнес на IBM, включително продуктовата линия ThinkPad. След финализирането на закупуването на Motorola Mobility на Google, Lenovo ще стане третия в света най-голям производител на смартфони. Същевременно позицията на компанията в челната тройка на smart устройствата (компютри, таблети и смартфони) ще бъде допълнително затвърдена.
„Придобиването е ясен знак, че сме уверени в нашата последователност като отговорен глобален инвеститор и надежден технологичен лидер“, заявява Гери Смит, изпълнителен вицепрезидент, Lenovo Group и президент, Enterprise Business Group and Americas Group. „Lenovo има големи планове, свързани с предлагането на решения за бизнеса. С течение на времето ще станем конкурентноспособни във всеки сектор, като използваме мащаба на производство си и оперативното си превъзходство, за да повторим успеха, който постигнахме на PC пазара.”
Придобиването на x86 сървърния бизнес на IBM от Lenovo беше обявено през януари. Двете компании също сключиха стратегическо партньорство, според което Lenovo ще използва OEM оборудване от IBM и ще препродава някои от водещите на пазара IBM продукти за съхранение на данни и софтуер, включително продуктовата линия Storwize от начален и среден клас, Linear Tape Open (LTO) продукти, масиви за съхранение на данни IBM Flash и част от софтуерното портфолио на IBM, включително Smart Cloud, General Parallel File System и Platform Computing решения. Това стратегическо сътрудничество дава възможност на Lenovo да предлага изброените продукти за осигуряване на завършени IT решения за бизнеса и да посрещне повече от нуждите на клиентите си в центровете им за данни. .
Lenovo купува целия x86 сървърен бизнес на IBM във всички негови аспекти и се ангажира да продължи да следва плановете за развитие на съответните технологични линии на IBM, включително и Flex и x86-базираните интегрирани системи PureFlex, като ще продължи налагането на иновации в тези сфери. Както бе обявено по-рано през годината, за да се подсигури по-плавен преход при обслужването на клиентите, IBM ще извършва поддръжката на системите от името на Lenovo за дълъг период от време.
Глобалният екип на звеното за x86 сървъри в рамките на IBM ще стане част от подразделението Lenovo Enterprise Business Group. Адалио Санчес, който до момента е начело на бизнеса на IBM със сървъри x86, ще заеме длъжността старши вицепрезидент на Enterprise Systems за Lenovo под ръководството на Гери Смит.
Стойността на сделката е 2.3 млрд. щатски долара, от които приблизително 2 млрд. се плащат в брой, а остатъкът – в акции на Lenovo. Транзакцията спазва всички регулаторни изисквания и обичайните условия за приключване на сделката и е одобрена от Комисията за чуждестранни инвестиции в САЩ (CFIUS), Европейската комисия и Китайското Министерство на търговията. Lenovo получава одобрение от Комисията за чуждестранни инвестиции в САЩ за придобиването на компания, базирана в САЩ, за четвърти път.