Kак работи GPS системата
Като че повечето хора забравиха какъв беше животът на път преди години – откривайки нова дестинация, човек неминуемо прибягваше до добрата стара хартиена карта, сгъната и прибрана в жабката на колата. Ако пък се загуби и не може да се ориентира, просто спира на бензиностанция, за да бъде упътен. Звучи като в каменната ера, нали?
Но днес всичко е различно. Тръгвайки на път, човек просто въвежда адрес или дестинация на компютъра или в телефона и в GPS за кола, и точно като на магия, завой по завой, го отвежда по най-краткия или с най-малко трафик маршрут.
Всъщност днес повечето хора дори не си правят усилие да проучват маршрут и не се замислят за начина, по който да стигнат от точка А до точка Б. А в основата на всичко това е GPS системата.
Какво е GPS?
GPS е глобална система за позициониране, която представлява мрежа от около 30 сателита, пътуващи по средна орбита около Земята. Създаден в края на 70-те години за военна употреба, днес той се използва от всички.
GPS определя местоположението чрез процес, наречен трилатерация, който включва поне три сателита, които са над определеното местоположение. GPS сателитите изпращат сигнали със скоростта на светлината към приемниците, като определят местоположението им, като изчисляват разликата между времето, когато сигналът е бил изпратен, и времето, в което е получен. Всички сателити имат атомни часовници в себе си и всички излъчват постоянно времето. Чип в телефона или всяко GPS устройство търси тези сигнали, които слизат, и веднага щом получи поне три, е в състояние да определи къде се намира човек.
Обикновено GPS е невероятно точен, а учените работят постоянно върху начини да го направят още по-точен. GPS се сблъсква с предизвикателство в градовете поради наличието на много сгради. Сигналът може да отскача от сградите, което понякога е причината, когато се разхождате, GPS да казва, че сте на разстояние от мястото, където всъщност сте.
Откъде GPS може знае за затварянето на пътища?
Google Maps е свързан с местните власти, за да получи информация за пътните условия, а те използват информация, която проследяват от своите потребители. Затова, ако Google Maps види, че всички са спрени или се движат бавно или минават по страничен път, сигнализира, че нещо се случва.
Навигационните приложения могат да бъдат много по-полезни, отколкото много хора си мислят. Все пак трябва да се прави разлика между GPS и клетъчната услуга – това
са две различни неща и GPS не се нуждае от мрежата, за да работи. Ако пътуващият е в район с лоша клетъчна услуга или ако пътувате в чужбина, където цените за роуминг са високи, може да се използва функция за зареждане на офлайн карти. Просто се изтеглят картите на мястото, където отива човек на телефона или устройството и той ще работи 100 процента от времето.