Създадоха първия графенов радиоприемник

1Инженерите на IBM създадоха първия радиоприемник, базиран на графен. Те го демонстрираха като изпратиха съобщение с буквите I, B и M. Описанието на устройството е публикувано в списание Nature Communications.

Ресивърът работи на честота 4,3 GHz. Неговата площ е 0,6 кв. мм и е “сглобен” на стандартна силициева подложка с използване на същите процедури, както и при производството на обикновени интегрални схеми.

Според авторите, ключова особеност при производството на графеновия чип е промяната на последователността на създаване. Преди инженерите се опитваха да създадат графенови трансивъри, но не успяваха, тъй като едноатомният въглерод се разрушаваше при съединяване на метални компоненти. След като промениха последователността наобратно, учените увеличиха 10 000 пъти чувствителността на устройството.

В края на миналата година корейски разработчици създадоха на базата на графен микроскопичен FM-предавател. В него вместо кварцов резонатор се използваше графенов лист с размери не повече от 1 микрометър. Устройството работи на честота 100 MHz.

Друга група учени разработи схема на изцяло графенов чип. Разработчиците са открили как да се придадат на един въглероден атом полупроводникови свойства и как да се съчетаят в едно устройство графен и метални компоненти.

 

Hobby Team

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *