Срокът за кандидатстване за космическия лагер Space Camp Turkey се удължава
Тази година ще бъдат разпределени над 40 стипендии за български ученици
Центърът за творческо обучение удължава кандидатстването за новото издание на космическия лагер Space Camp Turkey до 5 февруари 2023 година. В конкурса могат да участват ученици на възраст между 11 и 15 години. За 2023 година квотата за български участници е 200 деца и младежи, а кандидатурите се изпращат чрез онлайн формуляр.
Темите в конкурса за 2023 година са:
- Представи си, че си главен готвач на космически кораб след 100 години. Какво е менюто днес и защо?
- Представи си, че Земята има космически щит. От какво и как ще ни предпазва той?
- Как изследването на космоса събира и разделя хората?
Младежите имат правото да изберат с коя от трите теми да участват, както и в какъв формат да представят идеите си – писмен или видео. Творбите могат да бъдат на български или на английски език.
Творбите се оценяват от специално подбрано жури от професионалисти с богат опит в областта на науката, технологиите и иновациите, както и възпитаници и медалисти на програмата. С всички изисквания към писмените и видео творбите можете да се запознаете на сайта spacecamp.cct.bg.
С помощта на спонсорите на програмата и общините – партньори, Центърът за творческо обучение ще осигури над 40 стипендии за най-отличилите се в конкурса деца и младежи.
Space Camp Turkey в Измир, Турция e един от двата космически центъра за обучение в света, създадени по модел на НАСА и единственият функциониращ учебно-тренировъчен лагер за Европа, Азия и Близкия Изток.
Програмата на центъра е с продължителност една седмица и се провежда изцяло на английски език от специално подготвени обучители и специалисти. Занятията в лагера включват реални тренажори и симулатори на живота и работата в Космоса. Участниците обличат скафандри, докосват се до истински тренажори за подготовка на астронавти, изпробват движенията в безтегловна среда, упражняват се в предната палуба на совалка, проектират колония на Марс. В рамките на обучението те научават много за подготовката на астронавтите – физическа, интелектуална и психическа. Чрез интерактивни симулации младежите развиват умения за работа в екип, подобряват комуникацията помежду си и възпитават лидерски качества в себе си в динамична и забавна среда.