Светлинна система за предаване на данни поддържа скорост 100 Gbit/s
Изследователи от Оксфордския университет разработват нова система за предаване на данни с помощта на светлина, която осигурява теоретична пропускателна способност от няколко терабита в секунда. Идеята се заключава в предаването на информация от оптичен кабел към получателя и обратно през въздушното пространство в помещението. За целта се използват специални предаватели и приемници, преобразуващи светлината в електрически импулси.
Основният проблем е в това, че между предавателя и приемника трябва да има пряка видимост. По тази причина, предавателят се разполага на тавана, а приемникът се намира в определена точка. В бъдеще ще бъде разработена специална система за следене, за да не се ограничава свободата на движение на компютърното устройство.
Според твърденията, системата осигурява пропускателна способност 100 Gbit/s. Според изследователите, в бъдеще тази скорост може да бъде увеличена до 3 Tbit/s. За сравнение, стандартът Wi-Fi 802.11ac осигурява скорост от около 7 Gbit/s. Впрочем, новата система не се позиционира като замяна на Wi-Fi, най-малкото заради това, че не позволява предаване на информация през препятствия.
Ще добавим, че има и друга технология за обмен на данни с помощта на светлина – Li-Fi. Принципът й се свежда до промяна на интензитета на светлината на LED лампи с много висока скорост. За приемане на предаваната информация се използва детектор, който преобразува светлинните вълни в данни.