Помощ в избора на игрална платформа

Помощ в избора на игрална платформа

С развитието на геймърския сегмент на дневен ред пред все повече хора се налага въпросът – коя игрална платформа да изберат. Мненията по темата винаги са били разделени, защото всяка платформа си има крайни фенове, разчитащи на предимствата й. „Компютърният (PC) гейминг по правило винаги е предлагал по-добра визия, но винаги е бил и забележително по-скъп. Според някои играчи това е неоправдано, предвид факта, че ексклузивните, високобюджетни заглавия за персонален компютър са рядкост през последните години и същите излизат паралелно за PlayStation 4 или Xbox One или поне за една от двете конзоли. Същото не е валидно в обратен ред, защото PlayStation 4 хитове като Uncharted 4 или Bloodborne никога няма да се появят на PC, тъй като правата са запазени от Sony единствено за тяхната платформа“ – споделя Александър Бакалов, ПР мениджър на най-голямата специализирана верига на Балканския полуостров за компютърни и видеоигри Pulsar Games.
Според него, трябва да се отчете и фактът, че конзолните платформи залагат на фиксиран хардуер. Те са на практика готови за игра („plug and play”) и са изцяло унифицирани, което кара болшинството от съвременните студия за игри да ги използват като водеща платформа при разработката на дадено заглавие. „В резултат, при „портването“ на същата игра за PC, понякога се получава продукт, който е практически неиграем като PC версията на Batman: Arkham Knight или излиза с месеци по-късно от деня на конзолната премиера, за да се изчистят проблемите като PC версията на актуалния Need for Speed” – добавя Александър Бакалов.
Също така PC геймингът от години е тясно обвързан с разработчиците на хардуер, което води до възможности за несъвместимост на отделни хардуерни компоненти от компютъра с играта. Или до абсурдни ситуации, като факта че Call of Duty: Advanced Warfare за PC има почти двойно по-високи системни изисквания от излезлия точно година по-рано Call of Duty: Ghosts без самата игра да изглежда двойно по-красива на персонален компютър. Казано с други думи – PC геймингът е насочен към хора с финансови ресурси и добри технически познания, които знаят кой е най-добрия хардуер за нуждите им и могат да си позволяват регулярни ъпгрейди.

 

Конзолните платформи от ново поколение пък са нещото, което на практика позволява просто да седнеш и да играеш без нуждата от сложни допълнителни настройки. Това определено пести време на играчите, които не са запознати с взаимовръзките между хардуера и визуалните екстри в игрите. Докато, ако на дадена обложка видите логото на PlayStation 4, примерно, може да сте уверени, че тази игра ще тръгне на всяка PlayStation 4 конзола с оптималните графични настройки и кадри в секунда.
Също така, за разлика от буквално стотиците вариации в цените на отделните компоненти при  персоналните компютри, конзолните платформи имат фиксирана цена при появата си на пазара, която единствено пада с отдалечаването от пусковата дата. Обичайният цикъл за преминаване на една конзола към по-висока генерация (например PlayStation 3 към PlayStation 4 или Xbox 360 към Xbox One) вече трае по-малко от преди, но при всички положения гарантира, че в близките поне пет години собствениците й ще могат да играят безпроблемно най-новите игри.

 

„Трябва да отчетем и факта, че към днешна дата няма геймърска компютърна конфигурация, която може да бъде сглобена на цената на една конзола. Старата теза, че конзолите се използват единствено за игри, докато един компютър има много други функции вече също не е валидна. Ако не използвате PC-то си за сериозна работа, а само за забавление, имайте предвид, че конзолите от ново поколение разполагат с интернет браузър и приложения като YouTube, Spotify, NETFLIX и прочее, даващи ви възможност да сърфирате в интернет, да гледате филми и клипчета или да слушате музика от комфорта на креслото пред телевизора“ – добавя ПР мениджърът на Pulsar Games.

 

Казано с други думи, когато правите своя избор на игрална платформа, на първо място трябва да се съобразите с това дали имате възможност да си позволявате ъпгрейди за компютъра на регулярна база, за да се радвате на максимално добра визия или предпочитате еднократна фиксирана инвестиция в конзола, след което да си купувате единствено игри. При избора на конзолна платформа е добре да се запознаете с ексклузивите за нея, които няма да се появят на конкурентната платформа. Кое предпочитате – Uncharted 4 за PlayStation 4 или Gears of War 4 за Xbox One? Halo 5 или Killzone: Shadow Fall? Ако се колебаете дали дадено заглавие е ексклузивно за една платформа или е мултиплатформено, можете просто да се консултирате с www.pulsar.bg. След това, всичко което ви остава, е да играете!

Hobby Team

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *