Официалната рокля през Вековете. Трансформация във формата
Официалната рокля изиграва голяма роля в развитието на официалния етикет на много нации и общества. В Древността напредъка на една цивилизация се е измервал както със степента на култура и обичаи , така и във облеклото на нейните представители.
1.Най-ранен пример намираме в Древен Рим. Старата поговорка – „Без пеплум няма радост“ дава до голяма степен идея за важността на дамската туника – рокля която на латински се превежда като пеплум рокля. Апропо и в момента в някои модели се вгражда този характерен елемент. Римляните като предвидлив народ са провидели функционалността а и харизмата на този вид облекло за което е използван и повсеместно от дамите. Де факто и мъжете са обличали дълги туники и наметала , но в случая наименованието им е тоги , отколкото туники.
- Средновековието и разточителството на Френските Крале . Облеклото следва културата разбира се . В периода на най-върхова пик точка в строителството на замъците и целият комплекс Версай баловете и неспирните празненства са част, даже по мое скромно мнение и самоцел за построяването на този комплекс , от наследството от периода. Респективно дамите са облечени в невероятно шармантни модели официални рокли достигащи до 15 кг тегло! Тежки конструкции от обръчи и стегнати корсети са малка част от мъчението което са изпитвали на собствен гръб дамите в името на суетата. На пък на небосклона изгрява звездата на дантелата, бродираните елементи и други съвременни важни модни елементи .
- През периода между двете Световни войни нещата драматично се променят за роклята за официални случаи. Такива поводи просто са рядкост и поради факта, че всичкият произведен текстил отива за военното производство и цели , роклите са заменени от груби гащеризони и работнически манти . Целият период е характерен с трудности които пряко се отразяват на модата като цяло.