Нов метод позволява да се създават колайдери с дължина 30 см
Учени от Националната лаборатория SLAC разработват нов метод за ускоряване на елементарни частици, позволяващ да се създават значително по-компактни ускорители в сравнение със сега съществуващите. Това открива нови възможности за използването им в медицината.
Големият адронен колайдер и другите подобни съвременни ускорители, използват електромагнитни полета за ускоряване на частиците. Този метод е успешен, но изисква много големи дистанции за ускорение на частиците.
Новата технология позволява частиците да се ускоряват в плазма. Плазмата се състои от йонизирани частици, които също създават силни магнитни полета, които обаче могат да ускоряват елементарните частици на по-къси дистанции, дори до десетки сантиметри.
В бъдеще технологията ще позволи да се създават по-компактни ускорители в сравнение с 27-километровия ГАК или 52-километровите колайдери, които се планира да бъдат изградени в Китай. Още сега подобни модели са много важни за медицината, например за протонна терапия, която се използва за лечение на ракови образувания.