Как да филтрираме новините: Съвети за избор на надеждни източници

Как да филтрираме новините: Съвети за избор на надеждни източници

Как изберем надеждни новинарски източници в морето от сайтове?

Първо и най-важно правило: не гледайте какво се съобщава, а кой го съобщава. Най-важен е източникът. Ако не сте сигурни в него, по-добре не приемайте написаното за чиста монета. Подминете го или направете допълнителна проверка.

Зелени флагове

1.  Изберете утвърдена медия.

Добри примери за надеждни новинарски източници обичайно са обществените медии (като БНТ, БНР, Би Би Си) и големите информационни агенции (БТА, Ройтерс, Асошиейтед прес, Франс прес), както и утвърдени с годините онлайн медии. Тези медии извършват проверка на фактите и достоверност на информацията. Разбира се, обективна информация може да се намери и в много по-малки или новосъздадени медии, стига да отговарят на журналистическите стандарти.

2. Обективност

Обърнете внимание на поднасянето на новините. Те трябва да са разказани чрез фактология, цитиране на източници и пояснения, а не чрез изказване на лично мнение, лепене на етикети, тълкуване от автора. Винаги е добър знак, когато са застъпени различни гледни точки. Винаги медията трябва да цитира първоизточника на новината – напр. институция, информационна агенция, разказ на свидетел, цитат от длъжностно лице, съобщение или др. Така читателят може и сам лесно да провери дали това е вярно.

3. Екип

Качествените медии винаги публикуват своя екип от журналисти. Добър знак е, ако можете да видите техни имена, снимки, данни за контакт, биографии, както и ако имената са повече от едно-две. Това показва, че там работят реални хора и че редакцията предлага повече гледни точки.

4. Прозрачност на собствеността

Важно е медията да е публикувала кой е нейният собственик. Можете да проверите това и в публичния регистър на СЕМ (за български медии), както и в регистъра към Министерството на културата.

5. Журналистическа етика

Утвърдените медии обикновено посочват, че са подписали професионален или етичен кодекс, или публикуват професионалните си стандарти.

6. Не на последно място, видите ли гръмко заглавие, което би всяло смут в обществото, винаги потърсете втори и трети информационен източник. Проверете съобщават ли авторитетните медии същата информация, или потърсете новини от OFFNews. Повярвайте, въпреки масовото мнение, медиите няма да премълчат от вас важна новина.

Червени флагове

  1. Слабо познат сайт или сайт с нерелевантно име
    Видите ли шокираща новина в слабо познат сайт или сайт с нерелевантно име (например политическа новина в сайт с име за кулинарна рубрика; или финансова информация в сайт със закачливо име), имайте едно наум и потърсете друг източник.
  2. Липса на екип, данни за контакт, данни за връзка с рекламист
    Ако не откриете данни за контакт с екипа, издателя, главния редактор и рекламния отдел, това е червен флаг. Медия, която крие лицето и екипа си и не дава възможност за обратна връзка, буди съмнение.
  3. Сензационни заглавия, снимки, епитети
    Професионалистите не поднасят новините с шокиращи заглавия, епитети, обиди, не ровят в личния живот. Този вид медии имат своята публика, но са далеч от надежден информационен източник.

Hobby Team

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *