Как да си направим “вечно” фенерче
В днешно време евтини светодиодни фенерчета се продават на всяка крачка. Евтини, но батериите им бързо свършват, а именно те струват пари. Има обаче и други фенерчета, “които не са с батерии”. Например, тези, които се зареждат с кинетична енергия.
Например, стискате известно време дръжката или въртите малка манивела, и фенерчето свети. Тези фенерчета обаче също имат вградена акумулаторна батерия. В повечето случаи тя е евтин тип и работи 1-2 години, след което трябва да се сменя.
Енергия може да се получи и от намотка, в която се движи магнит – така, докато вървите на някъде батерията на фенерчето ви ще се зарежда. За този вариант обаче ще ви разкажа друг път.
Сега искам да привлека вниманието ви към един доста нестандартен начин за получаване на енергия във фенерче – чрез пиезо пластини. В двата края на корпуса на фенерчето (отгоре и отдолу) се поставят две пластини, а в тях се удря гумено топче. При разтръскване се получава напрежение, което след като се изправи може да зарежда батерия.
Авторът обаче е решил да се отърве изцяло от батериите – използвал е йонистор (суперкондензатор, кондензатор с много голям капацитет). Тези кондензатори станаха доста малки и относително евтини, затова с успех могат да се използват за заместител на акумулаторните батерии в устройства с ниска консумация на енергия.
В показаната конструкция е използван йонистор с пробивно напрежение 5,5V и капацитет 2F (2 фарада). Можете да използвате и йонистор с по-малък капацитет или да включите няколко такива паралелно. Светодиодът е ярък бял, разчетен за ток 20 mA. Според автора, със зареден йонистор фенерчето може да свети в течение на 5-7 минути.