За първи път учени изградиха нов орган в жив организъм

Изследователите от Единбургския университет (Шотландия) успяха да отгледат в лабораторна мишка тимусна жлеза. Те са постигнали това чрез препрограмиране на гените на създаващите тъкани клетки и добавяне към тях на специални поддържащи клетки.

При това учените не са използвали никакви заготовки или скелети – те просто са въвели в мишката новите клетки и изчакали те да растат. След като са се оказали в мишката, тези клетки са се развили в пълноценна жлеза, способна да възпроизвежда Т-клетки, които се занимават с борбата с вирусите. Изследователите вече са публикували резултатите от своя експеримент в списание Nature.

Трябва дa отбележим, че независимо от тази голяма крачка в развитието на регенеративната медицина, засега все още не можем да очакваме масовото изграждане на сърца, бъбреци, бели дробове и т.н. Работата е там, че анатомията на гризачите е доста по-проста отколкото човешката, а самата тимусна жлеза е един от най-простите органи на млекопитаещите. Освен това, учените трябва да се убедят, че израсналите по този начин органи няма да започнат безконтролно да се развиват в злокачествени тумори.

 

Hobby Team

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *