Започват изпитанията на оптичните кабелни трасета по проекта за високоскоростен интернет

Проектът за високоскоростен интернет е единственият проект в ИКТ сектора у нас, който се финансира с европейски средства, затова той е като бяла лястовичка,  обяви Красимир Симонски, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Електронни съобщителни мрежи и информационни системи“, по време на пресконференция, на която бяха представени дейностите по проекта, по който агенцията е бенефициент.

broadband

До края на тази седмица, започват изпитания на оптичните кабелни трасета. Предстои измерване по оптичната линията Пловдив-Раковски-Брезово, която е с обща дължина 40 км., съобщи ръководителят на проекта Васил Василев. В община Раковски, достъп до бърз интернет ще имат общинската администрация, 3 училища, 4 държавни институции, полицейският участък, пожарната, Български пощи и едно болнично заведение. В община Брезово, свързаност ще получат общинската администрация, полицейският участък, 2 училища, 1 читалище, Български пощи и Дирекция социално подпомагане.

В ход е доставката и подготовката за инсталиране на комуникационното оборудване на следните трасета – Разград – Самуил, с обща дължина 20 км., Хасково – Минерални бани – 20 км., Хасково – Стамболово – 22 км., Хасково – Симеоновград – 32 км., Пловдив – Брезово  – 40 км., Перник –Ковачевци  – 28 км., съобщи още Василев.

Общата дължина на оптичното трасе, което ще бъде изградено след приключване на проекта е приблизително 870 км., което като разходи се равнява на изграждането на 6 км. магистрала. За съжаление, над 80 на сто от разходите по проекта отиват за изкопни работи, затова сме се договорили с Агенция пътна инфраструктура при изграждането на автомагистрала „Струма“, предварително да се полагат тръби и за оптичните кабели, добави Симонски. Двете институции, търсим решение и на въпроси, свързани с автомотизацията на пътищата, следенето на трафика. На местата, където ще има оптична свързаност от следващо поколение, ще е от полза и за органите на КАТ, каза още Красимир Симонски.

Проектът „Развитие на високоскоростен широколентов достъп в България посредством изграждането на критична, защитена, сигурна и надеждна обществена ИКТ инфраструктура“ трябва да приключи през май 2015 г. Оптичното трасе ще осигури свързаност на 29 общини и 24 населени места или на 7% от територията на страната. Достъп до високоскоростен интернет от следващо поколение ще имат 277 765 души, което е 8% от населението, живеещо извън областните градове и столицата или 4% от населението на България.

Общата стойност на проекта е 39 млн. лв., като 85% от общите допустими разходи са съфинансиране от ЕФРР и 15% съфинансиране от Националния бюджет. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Регионално развитие“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.

Hobby Team

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *