Доброто начало – наполовина свършена работа

Доброто начало – наполовина свършена работа

Започнете със себе си! Колко пъти сме чували тази фраза? И вероятно, както и повечето от нас, мислим, че един човек не може да повлияе на нищо. Време е да изоставим тези мисли и да приемем идеята, че всеки от нас може да се превърне в движеща сила. И, тъй като в случая ще говорим за живот без отпадъци, нека помислим за количеството боклук, което един човек прави дори и за година.

Няма да бъде пресилено, ако кажем, че Земята просто е заровена в отпадъци. Обемите на изхвърлена пластмаса, стъкло, хартия и друг боклук  възлизат на милиони тонове. Трудно е да се намалят тези цифри, но поне е възможно да се спре или намали до минимум този  растеж. Сортиране на отпадъците, повторно използване, контейнери за многократна употреба у дома, намаляване на потреблението на ресурси – това е , което всеки един от нас трябва да се опита да прави. Главното е да се започне!

Нека първо да разберем какво подлежи на рециклиране. Да започнем да сортираме отпадъците – пластмаса, стъкло, хартия, както и отпадъци, които не могат да бъдат рециклирани. Препоръчително е да купуваме биоразградими чували за боклук, които са отлична алтернатива на пластмасовите аналози. Биоразградимите торби са направени от растителни полимери /като царевично нишесте/, така че могат да изгният заедно с органичните отпадъци. Освен това, определени видове боклук може да предаваме в специализираните пунктове. За да се отървем от нежелани стари или повредени домакински уреди, електроника, крушки и батерии, може да използваме специализираните пунктове за рециклиране.

Нека да преминем към един от най-важните раздели на културата за нулеви отпадъци –  да се запознаем с правилата за сортиране на боклука! Нека споделим своите знания и своя опит с приятели, колеги и познати!

Трябва да започнем с пластмасата – велико изобретение на 20-ти век. Най-разпространеният на планетата материал, създаден от човека. Той оглавява класацията на боклука, който трупаме в околната среда. Практичната и така безобидна на пръв поглед пластмаса се разлага за стотици години. При разпадането си отделя токсични вещества, вредни за природата и човека. Остатъците от пластмаса се всмукват в почвата, в подпочвените води, вятърът ги носи в океана, където и без това има цели острови от изхвърлени отпадъци, най-вече пластмаса. Всичко това води до смърт на флората и фауната.

Всеки един от нас може да разтовари планетата от пластмаса, като намали нейното използване или я изхвърли напълно от ежедневието си. Или пък винаги да я отделяме за рециклиране. Всички използваме пластмаса, и то – в големи, понякога неконтролирани количества. Пластмасови опаковки, кутии, бутилки, съдове и прибори за храна, торбички и пластмасови сламки. Може би, не всеки знае, че пластмасовите изделия трябва да имат специални маркировки. А ако ги няма – значи са опасни дори за еднократна употреба.

Нека само да помислим колко много пластмасата е навлязла в живота ни. Например, във вид на пластмасови бутилки за вода, безалкохолни, бира, олио, млечни и козметични продукти. Полиетилен с висока плътност се ползва за направата на бутилки за хранителни течности  /мляко и сокове/, за нехранителни течности/перилни препарати, шампоани, душ гелове/, за капачки, за кутии за моторни и други масла. Пластмасата се предлага в нашия бит в няколко вида с различен състав и плътност. Но винаги отделя вредни вещества, които могат да провокират редица болести у човека.

Да не забравяме пластмасовите играчки, прозорци, подови настилки, мебелни елементи, покриви, тавани, маркучи, щори – не всички подлежат на рециклиране. Или пък пластмасата, от която се произвежда гладък и еластичен материал за торби, чували, линолеум, фолиа, контейнери и други. И още много, много примери за ежедневната огромна употреба на пластмаса в човешкия живот.

Време е да се замислим за чистотата на околната среда, на Земята, която, ако не се опитаме да съхраним, няма да може да оставим в наследство на нашите деца. Нека намалим употребата на пластмаса в бита и  я сведем до видовете, които могат да се рециклират ! Нека заменим еднократните опаковки с контейнери за многократна употреба! Нека всеки един от нас да стане част от движението за живот без отпадъци! Ако дори се откажем поне от торбичките за еднократна употреба, няма хиляди от тях през годините да се отзовават на сметищата или да хвърчат около нас. И природата ще ни благодари.

Hobby Team

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *