ДНК-базиран твърд диск съхранява информацията 2 млн години
Учени от Swiss Federal Institute of Technology в Цюрих изучават възможността за съхранение на информацията в ДНК, тъй като този метод е много надежден при определени условия. Приблизително 1 грам ДНК е достатъчен за запис на почти 500 екзабайта (500 000 петабайта) информация.
Съхранението може да се организира като се използват основите на ДНК като 0 и 1. А и С се приравняват на 0, а Т и G – към 1. За по-голяма надеждност ще се използват кодиране с излишък и механизмът за корекция на грешките Рийд-Соломон.
Известни са случаи, когато в естествени условия ДНК се е запазила 700 000 години и е достъпна за изучаване. Изследователите от Цюрих разчитат да увеличат срока на съхранение на данните до няколко милиона години.
Например, 2 млн години могат да бъдат постигнати при съхранение на ДНК в ледовете на Арктика при температура -18 градуса. С повишаване на температурата срокът на годност на генетичните хард дискове обаче рязко спада. При температура 10 градуса информацията се запазва само 2000 години.
Освен това, необходимо е да се създадат по-евтини методи за работа с ДНК. Сега за запис на 83 КВ информация са нужни около 1000 паунда. По този начин, записът на цялата Уикипедия например, ще струва 1 млрд паунда.