Растенията могат да генерират енергия
Световното общество постепенно стига до извода, че трябва да се задействат всички достъпни енергийни източници, за да се задоволят все по-нарастващите енергийни нужди на хората. Ярък пример за това, че природата без вреда за себе си е способна да сподели с човека енергия, е проектът на холандската компания Plant-e. В нейната основа лежат особености на процеса фотосинтеза, при който се отделят захарни вещества. Тези органични съединения се разглеждат като суровина за получаване на електричество чрез абсолютно безопасен за растенията метод. Идеята на специалистите се заключава в разграждането на излишната захар, която така или иначе попада чрез корените в почвата.
От компанията Plant-e предлагат с помощта на електроди да се събира полученото по този начин електричество, което да се използва за захранване на дребна електроника и осветление. Разбира се, ефективността на тази технология не може да се сравнява с алтернативните източници на енергия. Инженерите твърдят, че 100 кв.м зелени насаждения могат да генерират за една година около 2800 kWh, което не е много. В същото време това количество енергия ще е достатъчно да се осветяват пътища, да се захранват LED лампи, публични W-Fi точки за достъп и т.н. За целта ще са нужни само определен вид растения, поместени в пластмасов контейнер с площ 2500 кв.см
Наличието на електроди в почвата и самият процес на добиване на електричество не се отразява на развитието на самите растения. Тази технология вече е внедрена в Холандия, където по този начин се захранват към 300 светодиодни лампи.