Създадоха гъвкав термоелектрогенератор за носимата електроника
Един от основните недостатъци на набиращите популярност носими устройства, е малкото време за автономна работа. Някои потребители даже не желаят да използват такива гривни и часовници, тъй като трябва постоянно да ги зареждат.
Разработката, предложена от изследователи от Корейския научно-технически институт KAIST, може частично да реши този проблем. Учените са създали гъвкав термоелектрогенератор, преобразуващ топлината от човешкото тяло в електричество. Генерирането на електричество се осъществява за сметка на разликата в температурите между човешката кожа и околната среда. Твърди се, че от повърхност с размери 10х10 см се получава 40 mW енергия.
Разработчиците засега не съобщават кога смятат да комерсиализират своята разработка. Впрочем, не само те опитват да решат проблема с малкото време за автономна работа на преносимите устройства. Така например, младата компания Ineda Systems е разработила специализирана серия процесори Dhanush WPU (Wearable Processing Units), която в сравнение с използваните в носите устройства чипове намалява разхода на енергия 10 пъти. По този начин, благодарение на платформата Dhanush портативните устройства ще могат да работят до 30 денонощия без прекъсване.