Пране на мека мебел, 2 подхода за действие
Пране на мека мебел ни се налага, за да поддържаме свежи, чисти и блестящи диваните, креслата, табуретките и ансамблите от мека мебел вкъщи. Основно за прането на мека мебел се разпознават 2 подхода. Те са пране на калъфите за меките мебели и почистване и пране на дамаските с разтворим във вода препарат и парочистачка. Сега ще разгледаме, какво представлява основно всеки един от тези методи.
Почистване на меката мебел и пране на свалящите се калъфи
Първото, което трябва да се направи е да изчистим с прахосмукачка големите повърхности на меката мебел, диван или кресло, като облегалки и места за сядане. Така преди прането ще премахнем от повърхността на калъфа всякакви твърди частици, натрупала се прах и замърсявания. Използва се приставката на прахосмукачката за малки и трудно достъпни участъци, а с тръбата изсмукваме всичко от гънките на дивана или креслото. Почистват се отделните възглавници, ако има такива и се чисти и базата на меката мебел. Ако има засъхнали петна почистват се с мека четка, а козината от домашни любимци се почиства с ролер за мъх, за да не задръсти прахосмукачката! Твърдите повърхности, като дърво и метал се почистват с влажна кърпа. След, като сте направили това се свалят калъфите и се дават за химическо почистване или ги перете в пералня.
Пране на мека мебел с парочистачка и разтворим препарат
При този метод за пране на мека мебел е добре дивана или креслото да бъде третирано с препарат за предварително отстраняване на петна и прах. Първоначално се прави тест за обезцветяване, някъде където няма да се забелязва, ако резултата е положителен! След, като се обработи повърхността с препарата се разтваря препарат за пране в съотношение 1:1 с вода. Прави се отново тест за обезцветяване, като разтвора трябва да стои поне 10 минути на дамаската, за да се види резултата. С хартия проверявате дали има оцветяване! Ако няма оцветяване, пристъпвате към почистване на меката мебел с парочистачка, като изсипвате разтвора на препарата в контейнера й. Нанасяте разтвора навсякъде, след което го подсушавате изсмуквайки го с парочистачката отново. Оставя се меката мебел да изсъхне напълно.
Пране на мека мебел и чрез двата подхода е добро решение за дивани, кресла и композиции от меки мебели, но трябва много да се внимава да не се увреди дамаската и да не се обезцвети!
Хубаво е, че някой се сеща първо да проверява за реакцията на дамаската с препарати, но има и трети подход който е още по-надежден и качествен, що се отнася до почистването на мека мебел. Както е написано и в статията, първо се прави тест за реакция на дамаската с препаратите, ако теста е наред се пристъпва към равномерно нанасяне на същи със специална система. Хубаво дамаската на меката мебел да се обезпраши преди да бъде намокрена с препарат. Прави се разтъркване на материята посредством четка или микрофибърна кърпа, а след това дамаската се изплаква с екстракторна машина пълна само с чиста вода.
Това се нарича „Екстракторно пране на мека мебел“, към момента е най-добрия начин да почистите меките мебели с дамаска от плат.