Камерата на смартфона ще измерва кръвното налягане
Изследователи от университета Райс са разработили неинвазивен метод за снемане на жизнени показатели, например пулс и кръвно налягане. При всяка пулсация на кръвта, се променя и цветът на кожата. Тези промени не могат да бъдат забелязани с просто око, но могат да бъдат регистрирани от камера. По този начин е разработен метод за мониторинг, базиран на така наречената фотоплетизмография.
Трябва да отбележим, че и преди са правени експерименти с камери, но техните приложения са били доста ограничени. Методът е работел добре само при пациенти с бяла кожа, при това в светла стая при неподвижно положение. В случая с тъмнокожи пациенти или даже при незначително движение, технологията не давала положителни резултати.
От университета Райс предлагат нов алгоритъм, който заобикаля споменатите ограничения. Вместо изчисление на цветовите промени на цялото лице като една област, новият алгоритъм го разделя на условни части, на които се правят отделни измервания. Понататък се изчислява усреднен резултат. Това позволява осезаемо да се повиши точността на метода при лошо осветление и при хора с различен цвят на кожата.
Още по-трудна се оказва борбата с движението. Даже малка гримаса или завъртане на главата могат да причинят промяна на светлинния поток, който се отразява от различните части на лицето. Тези промени значително надвишават слабия сигнал от пулса и последният трудно може да бъде отличен. За решаване на този проблем изследователите са разработили специален “следящ лицето” алгоритъм, който определя положението на ключовите части на лицето (например, нос, очи, уста), следи техните позиции и коригира резултатите. Подобна техника е известна и в други области на компютърното зрение, но за такова приложение се използва за първи път.
Според първите изпитания, новата технология позволява с висока точност да се снемат жизнени показатели на пациента, който чете книга или гледа филм. Точността обаче рязко спада ако той започне да се смее или да говори.
Крайната цел на учените е да се създаде технология, която да помогне на потребителите да следят своите медицински показатели без физически контакт. Ако разработката се окаже успешна, може да бъде създадено приложение, което с помощта на камерата на смартфона да измерва кръвното налягане. Технологията може да се окаже успешна за приложение в различни области на медицината.