Учени разработиха “жив” течен метал
Учени от университета Синхуа в Пекин са успели да “оживят” капка метална сплав, която се състои от галий и малки примеси индий и олово. В резултат е получено вещество, което потенциално може да се използва в бъдещите роботи.
Замисълът на изследователите се оказва прост – при температура под 30 градуса капката от подобна сплав се намира в течно състояние. Но ако се помести в разтвор на натриев хидроокис (или даже обикновена сол) и се добави частица алуминий, тази капка се “зарежда” с енергия. След това тя ще се движи непрекъснато в продължение на един час.
В частност, капката метал започва самостоятелно да се движи по зададена траектория. Ако бъде поставена в лабиринт, тя ще се движи по неговите коридори, а в зависимост от ширината на стените ще променя своята форма.
Предразположеността на сплава към самостоятелно движение не е всичко. Под въздействието на електрическо поле капката може да променя формата си. Според учените, откритието може да се използва в бъдещите роботи за преобразуване на химическата енергия в механична.