Lenovo обяви рекордни резултати за третото финансово тримесечие
Lenovo Group обяви рекордни резултати за третото финансово тримесечие, което приключи на 31 декември 2013г. Добрите резултати са постигнати благодарение на силно глобално представяне, иновативно продуктово портфолио и ръст на печалбите в PC Plus сегмента. Компанията отчита обем на продажбите от 10.8 млрд. долара, като за първи път надвишава границата от 10 млрд. и ръст от 15% на годишна база. Печалбата преди данъци бележи 30% ръст на годишна база и възлиза на 321 млн. долара, като печалбата преди данъци е 265 млн. долара – също с ръст от 30%. Lenovo е продала рекордните 32.6 милиона устройства през периода, което се равнява на почти 5 устройства на секунда. Делът на продажбите на компанията от подразделението Mobile Internet and Digital Home, което разработва PC Plus продукти като смартфони, таблети и умни телевизори възлиза на 16% от общите приходи, в сравнение с 11% за миналата година и 7% преди две години, което показва нарастваш бъдещ потенциал.
Lenovo е най-големият производител на компютри за трето поредно тримесечие с рекорден пазарен дял от 18.5%, което е ръст от 2.4 пункта на годишна база. Силното представяне на компанията се отразява в рекордния пазарен дял в Европа, Близкия изток и Африка, Тихоокеанска Азия и Китай, както и лидерски позиции в 5 от 7-те най-големи пазари на компютри в света. Доставките на компютри на Lenovo за третото финансово тримесечие възлизат на 15.3 милиона устройства, което отново превръща компанията в най-бързо растящата от 5-те най-големи PC производители. За 19-то поредно тримесечие Lenovo запазва тенденцията да расте по-бързо от пазара – с цели 14 пункта.
За трето поредно тримесечие доставките на таблети и смартфони, равняващи се на 17.3 милиона, задминават тези на компютрите, които възлизат на 15.3 милиона. Компанията продължава да е четвъртият най-голям производител на смартфони с пазарен дял от 4.8% и ръст на доставките от 47% на годишна база. Добрите резултати се дължат на отличното лансиране на нови модели смартфони в множество нови пазари. Lenovo бележи рекорден брой на доставки на таблети от 3.4 милиона и ръст от над 300% на годишна база. Сегментът е подсилен от пускането на пазара на Yoga Tablet, първият мултирежимен таблет в света. Тези резултати дават ясна представа за PC Plus трансформацията на Lenovo.
„Lenovo се представи невероятно през последното тримесечие, с рекордни приходи и печалби. Чрез силното изпълнение на нашата стратегията, иновативни продукти и ръст на нашия PC Plus бизнес, продължаваме да подобряваме печалбите си и сме уверени, че ще успеем да запазим тази тенденция в сегашния ни бизнес”, заяви Янг Янкинг, председател на борда на директорите и изпълнителен директор на Lenovo. „Като допълнение, придобиването на Motorola и сървърния бизнес на IBM, които оповестихме наскоро, пасват перфектно на нашата PC Plus стратегия. Най-високият ни приоритет в момента е пълното ни участие в регулаторния одобрителен процес. Уверен съм, че още от първия ден след придобиването на компаниите, те ще започнат да допринасят за нашето добро представяне и ще се превърнат в основи на дългосрочен и устойчив растеж.”
Брутната печалба на Lenovo за третото финансово тримесечие възлиза на 1.36 млрд. щатски долара, което е ръст от 15% на годишна база с брутен марж от 12.6%. Оперативната печалба за тримесечието расте с 37% на годишна база до 334 млн. долара. Доходността от акция за третото тримесечие е 2.56 US цента на акция. Нетните парични резерви към 31 декември възлизат на 3.4 млрд. долара.
Приходите на Lenovo за региона на EMEA (Европа, Близкия изток и Африка) отбелязва растеж от 25% през третото финансово тримесечие, за да достигнат до 2.9 млрд. долара, което е равно на 27% от световния приход на Lenovo. За този период, Lenovo затвърди позицията си на 2-ри PC доставчик за региона с увеличение на продажбите от 27%, като по този начин отново изпреварва растежа на пазара с 33%. В момента Lenovo e номер 1 в 11 държави от EMEA. Също трябва да се спомене, че региона на EMEA е отговорен за нарастване на доставките на таблети с 450% на годишна база.