Ватикана цифровизира над 4000 безценни ръкописа
Когато говорим за Ватикана трудно можем да си представим високи технологии – по-скоро тук става въпрос за традиционните ценности на стария свят. Но даже консервативна Ватикана трябва отвреме на време да следва новите тенденции, за да върви със съвременния свят. През април Ватиканската апостолска библиотека обяви намерението си да цифровизира своята колекция от от безценни свитъци и древни манускрипти, и да ги направи обществено достояние, като предостави свободен онлайн достъп до тези материали.
Както е известно, колекцията ръкописи, съхранявана в тази държава в държавата, е една от най-старите и богати в света. Библиотеката на Ватикана е основана през 1451 г и оттогава в нея са събрани над 80 000 екземпляра, написани от хора от различна вяра от целия свят.
Тук се съхраняват писма, съставени от важни исторически личности, рисункии скици на учени и художници, такива като Микеланджело и Галилео, безценни китайски манускрипти и важни политически договори от цялата човешка история.
В рамките на програмата DigitaVaticana, древните документи ще бъдат съхранени в цифровия формат FITS, разработен от NASA за съхраняване на изображения и астрономични и астрофизични данни. Доскоро в цифров формат бяха достъпни на сайта на Ватикана само 1100 различни документи.
Сега центърът на Католическата църква ще цифровизира своята библиотека заедно с японската компания NTT Data. Към 2018 г ще бъде дигитализирана следващата партида от 3000 манускрипта. Всички сканирани ръкописи ще бъдат достъпни във висока резолюция с помощта на технологията за разглеждане на цифрови архиви AMLAD, разработена от NTT Data. Изображенията ще могат да се разглеждат на най-различни устройства, включително таблети.
Сега Ватикана се опитва да събере волни пожертвования за цифровизиране на останалите 76 000 документа в библиотеката. Работата с тях ще отнеме 15 години и ще струва над 50 млн евро, за целта ще бъдат привлечени повече от 150 специализирани експерти. През юни Ватикана се опита да събере пари и даже предложи на участващите меценати уникална екскурзиия в зоните на библиотеката, които са закрити за обществен достъп. Към тях се отнасят зали, лаборатории и хранилища, в които под строга охрана се съхраняват безценни документи. В качеството на бонус, дарителите обядваха непосредствено в Сикстинската капела.
Освен това, Ватикана започна масова кампания, предлагайки на всеки възможност да внесе 5 евро за съхранение на една страница от ръкописите. Ако човек внесе поне 1000 евро, той ще може да виси името си в списъка с основните дарители. Ватикана ще приеме помощ и от други компании, занимаващи се с дигитализиране на документи.