Чип на IBM имитира работата на мозъка
Преди три години IBM представи прототипи на чиповете SyNAPSE (Systems of Neuromorphic Adaptive Plastic Scalable Electronics), имитиращи работата на мозъка и способни да емулират неговите неврони, синапси и аксони. Това беше сериозна стъпка в създаването на така наречените когнитивни компютри – системи, способни да възприемат и се самообучават. Чиповете бяха създадени с използване на 45 nm технология и се състояха от 256 изкуствени неврона. В единия вариант “неврочипът” на IBM разполагаше с 262 144 синапса, в другия – с 65 535.
Сега компанията обяви ново поколение неврочипове, съдържащо милион изкуствени неврони и 256 млн синапси, образуващи общо 4096 невросинаптични ядра. При това, консумацията на енергия остава фантастично ниска – само 70 миливата.
За този чип е необходим и специализиран софтуер, затова IBM е създала цяла програмна екосистема, включваща всички необходими средства за разработка. Интересното е, че основният език за програмиране на невросистемите ще е Fortran, който се появи през 1957 г. Той и сега широко се използва за създаване на софтуер за суперкомпютрите.
Перспективите на невросистемите са много големи. Чрез тях могат да се създават системи за разпознаване на образи и всякакви задачи, изискващи масивна паралелна обработка на данни. От 2008 г проектът се спонсорира от DARPA, а сега към нея се присъединиха Корнуелският университет и компанията iniLabs.