Резистори

Стойност на резисторите:

Съпротивлението се измерва в омове:

1k (килоом) = 1000 ома

1М (мегаом) = 1000k


Някои обозначения, които объркват начинаещите:

5R = 5 ома

4k7 = 4,7k (килоома)

K100 = 100 ома

М100 = 100k

 

Резисторите се различават по своята мощност – това се отнася както за постоянните, така и за тримерите и потенциометрите:

0,125W (1/8W)

0,25W (1/4W)

0,5W (1/2W)

1W

2W

5W и по-големи.

 

Резисторите могат да са постоянни и променливи

Постоянни резистори:

Преди върху резисторите се изписваше тяхната стойност, но днес по-често се срещат такива с цветен код. В Интернет можете да намерите много калкулатори за цветен код на резисторите, но ето и една таблица, чрез която бързо ще се ориентирате в стойността на съпротивлението.

resistor-color-code-all

Разбира се, най-лесно е да измерите непознатия резистор с цветен код с измервателен уред.

Тример-потенциометрите се използват за донастройка. Могат да бъдат както обикновени с малък ход на въртящата се част, така и многооборотни. Последните се използват, когато е нужно да се направи прецизна настройка.

Потенциометърът се използва за постоянна донастройка на някакъв параметър в схемата – това може да е сила на звука, честотна лента, честота и т.н. Потенциометрите също биват обикновени и многооборотни.

Внимание: в повечето случаи средният извод на потенциометъра е променливият. Иначе потенциометрите нямат посока на свързване, тоест няма значение как ще свържете крайните изводи на потенциометъра.

Hobby Team

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *