HONOR Talents представя Global Design Awards в Европа, които демонстрират таланта на изгряващи артисти
HONOR обяви победителите в своите HONOR Talents Global Design Awards на церемония, проведена за първи път на европейския континент в Хелзинки, Финландия. Конкурсът вдъхновява, окуражава и насърчава развитието и креативността на млади артисти чрез силата на технологиите, като им дава възможност да покажат изкуството си в глобален мащаб.
Наградите са инкубатор за иновации, които допринасят за напредъка и културния обмен в световен мащаб в сферата на изкуствения интелект, дизайна и изкуството. От стартирането на конкурса през 2020 г., наградите са получили над 34 000 кандидатури от 240 институции в 47 нации. Коледните специални награди на HONOR Talents 2024 са на тема „Коледа в чудната Скандинавия“.
Изборът на съдиите („Judge’s Choice Award“) и първа награда за европейския регион в коледното издание на HONOR Talents Global получи Роберто Гандия Торо от Испания. Неговият дигитален дизайн, „Проект на природата“, представлява две панди – символ на защитата на природата, и бе широкопризнат от тазгодишното жури. Това е едно от десетките произведения на изкуството, които бяха отличени и изложени на тазгодишните HONOR Talents Global Design Awards на събитието „Изкуството среща технологията, вдъхновява бъдещето“ в Bio Rex в Хелзинки, Финландия.
„Невероятно е да бъдем домакин на HONOR Talents Global Design Awards за първи път в Европа“, каза Авикар Джоли, главен маркетинг директор за Европа в HONOR. „Бяхме толкова вдъхновени от хилядите предложения, които получихме. HONOR Talents играе съществена роля, тъй като дава платформа на артистите да разгърнат креативността си с помощта на най-новите технологии и напредъка на изкуствения интелект. Тези награди ни позволяват да споделим тези творения с клиентите ни по цял свят. Вълнуващо е да станем свидетели на креативността и таланта на младите поколения, защото знаем, че те ще сътворят и формират облика на изкуството, дизайна и технологиите сега и в идните години“.
„Изкуственият интелект не е просто инструмент, той е агент“, каза Перту Пьоленен, един от водещите лектори в събитието – футурист, автор и номиниран за наградата Finlandia 2024. „И тук разказването на истории става абсолютно необходимо. Младите дизайнери трябва да гарантират, че техните гласове и уникални перспективи ще бъдат чути, като изкуственият интелект подпомага разгръщането на визията им и я превръща в реалност. Изкуственият интелект е един несломим иноватор. Невероятно вълнуващо е да наблюдаваме как се използва от младото поколение и поставя началото на нова ера на творчество“.
HONOR дава възможност на изгряващи творци
HONOR се ангажира да развива креативността и потенциала на младите артисти по цял свят, които преначертават границите в днешния дигитален свят, като сливат технологии и изкуство. Широкопризнатите HONOR Talents Global Design Awards са най-добрата възможност за творци от следващо поколение да покажат своите уникални гледни точки.
Победителите бяха избрани от уважаван съдийски състав, включващ известни експерти, творци и дизайнери от световете на модата, изкуството, академичните среди и технологиите.
Отличени артисти и творци ще имат възможността да работят с HONOR и да демонстрират работата си в глобален мащаб. Победителите в състезанието, включително Роберто Гандиа Торо (Испания), Мартин Вондрушка (Чехия) и Венла Первала (Финландия), ще се включат в „Art and Tech China Tour“ следващата година. Те ще посетят централата на HONOR и партньорските университети на компанията и ще имат възможността да участват в културен обмен с млади артисти от цял свят, за да изследват и разширят границите на технологиите в изкуството.
Европейски регионални победители
HONOR Talents Global Design Awards включват две основни категории, Визуална комуникация и Изкуство и технологии. Във всяка има шест подкатегории – Теми (Themes), Магически заключен екран (Magic Lock Screen), Режим на готовност (Standby), Часовници (Watches), Аксесоари (Accessories) и Изкуство и технологии (Art and Technology). Подкатегориите Standby и Magic Lock Screen включват нови функции на собствената операционна система на HONOR, MagicOS 8.0, които дават възможност на младите творци да предоставят по-персонализирано и по-интелигентно взаимодействие в красиво проектиран формат, създаден от тях.
Роберто Гандия Торо от Испания спечели глобалната награда „Изборът на съдиите“ за своето произведение „Проект на природата“. Дигиталният дизайн включва две панди, които са пазители на природата и ни напомнят за нуждата да съхраним и защитим естествения свят.
Наташа Ба от Финландия също получи глобалната награда „Изборът на съдиите“. „Нишки от приказките: Картини, родени в детството“ е красив дигитален дизайн, който ознаменува семейните спомени и история.
Създадено от Лукреция Спапери Гестри от Италия, произведението на AIGC „Утопична керамика: Пейзаж на културите“ получи най-голямата HONOR Talents Award за Европа и глобалната награда за иновации на AIGC.
HONOR Talents 2024 – Победители в подкатегорията „Празнична Коледа“
HONOR Talents проведе допълнителни Коледни специални награди за артисти, като поводът беше красотата на града-домакин Хелзинки и цялостната магия на празничния сезон. Три изключителни артиста и техните произведения на изкуството получиха отличия, включително „Червена къщичка“ от Венла Первала, „Меденки и празнични мелодии“ от Хиля Макиля и „Бъдни вечер в гората“ от Ийнес Корхонен – всички от Училището по изкуства в Еспоо.
Отляво надясно: „Червена къщичка“ от Венла Первала от Училището по изкуствата в Еспоо, „Меденки и празнични мелодии“ от Хиля Макиля от Училището по изкуствата в Еспоо и „Бъдни вечер в гората“ от Ийнес Корхонен от Училището по изкуствата в Еспоо
Пресечна точка на изкуство и технологии – вдъхновение за бъдещето от Хелзинки и отвъд
Глобалните награди HONOR Talents Global Design Awards се проведоха тази година в Хелзинки, като показаха повече от 30 зашеметяващи произведения на изкуството и предложиха проницателни беседи, водени от лидери в областта на дизайна и технологиите.
По време на събитието Перту Пьоленен, футурист, автор и номиниран за наградата Finlandia 2024, говори за критичната роля, която изкуственият интелект и технологиите играят в дизайна. Панелна дискусия, насочена към развиващата се роля на технологиите в света на изкуството, включи проницателна дискусия от водещия експерт по дизайн Yrjö Sotamaa, почетен професор, Aalto University; Ulla-Maaria Koivula, главен изпълнителен директор и основател на TingLink; Мария Ритола, експерт по изкуствен интелект и съосновател на Iris.ai; и Умберо Онза, директор по генеративен изкуствен интелект и продуктов дизайн.