Ненадеждни технологии съсипват ключови житейски моменти
От изтощени батерии до изгубен GPS сигнал, техническите провали могат да превърнат важни житейски моменти в стресови ситуации.
Ново проучване сред 9 000 възрастни европейци, поръчано по случай пускането на HONOR Magic V3 на пазара, разкри въздействието на технологичните проблеми върху живота ни. Един от трима запитани смятат, че техническите провали могат да съсипят значителни житейски събития, докато 76% признават, че са изпитали технически провал в такъв ключов момент.
Кой е най-ужасният технологичен провал от всички? Батерията на телефона умира в неподходящия момент. Почти половината от анкетираните (42%) казват, че изчерпването на батерията би ги стресирало най-много по време на важни житейски моменти като раждане на бебе, преместване в ново жилище, излизане на романтична среща, женитба или интервю за работа.
Видеообажданията са друг източник на тревога. Почти половината или 49% разкриват, че са нервни, когато заглушават микрофона или изключват камерата по време на важен разговор, поради страх, че все още могат да бъдат видени или чути. Двама от всеки пет запитани (41%) дори са признали, че са казали или направили нещо неудобно по време на важен видео разговор, когато са мислели, че не могат да бъдат видени или чути.
Някои от най-честите технически провали, с които хората са се сблъсквали, включват случайно набиране на някого, докато телефонът им е в джоба (36%), забравяне на зарядното устройство, когато тръгват на път (35%) и счупване на екрана на телефона (27%).
Тези технологични провали са разочароващи по всяко време, но по време на важни житейски моменти стават особено вбесяващи, тъй като ненадеждните технологии могат да повлияят отрицателно на тези събития.
HONOR закачливо коментира влиянието, което ненадеждните технологии имат върху онези, които търсят любовта, с пародия на класическата песен (I Just) Died in Your Arms Tonight на Cutting Crew с музикален видеоклип, разказващ за млад мъж, който не успява намери любовта заради ненадеждни технологии.
„Трябва да можем да разчитаме на технологиите, за да се съсредоточим върху важните моменти в живота“, каза Калин Клеж, маркетинг директор на HONOR за Румъния, България, Северна Македония и Република Молдова. „Вземете например тези, които търсят любовта – те се нуждаят от телефон с дълъг живот на батерията, страхотна свързаност и способност да оцелеят в суровия свят на запознанствата.“
Има и по-неудобни технически грешки – 11% признават, че без да искат са изпратили флиртуващо съобщение до грешен контакт. 7% дори разкриват, че неволно са изпратили пикантна снимка на грешния получател!
Въпреки че човешката грешка не винаги може да бъде избегната (винаги проверявайте два пъти на кого изпращате това страстно съобщение!), ясно е, че хората се нуждаят от надеждни технологии, които да им позволят да живеят без тревога.
HONOR Magic V3 предлага превъзходен живот на батерията, отлична производителност и изключителна издръжливост, като предоставя на потребителите увереността, че няма да са разочаровани от технологиите… дори и романтичната им среща да го направи.
Основни акценти от проучването:
• 1 от 3 са загрижени, че техническите провали могат да осуетят важни житейски моменти и събития.
• 76% признават, че са преживели технически срив по време на ключов житейски момент.
• 42% казват, че изчерпването на батерията би ги стресирало най-много по време на важни моменти в живота, като 33% казват същото за GPS, който ги навигира до грешното местоположение.
• 49% са нервни, когато заглушават микрофона или изключват камерата по време на видео разговори.
• 41% признават, че са казали или направили нещо неудобно по време на видео разговор, когато са мислели, че не могат да бъдат видени или чути.
• 11% признават, че случайно са изпратили флиртуващо съобщение до грешния получател.
• 7% разкриват, че неволно са изпратили пикантна снимка на грешния получател.
• 89% казват, че дългият живот на батерията е важен при избора на нов телефон.
• 63% биха платили повече за смартфон, проектиран да бъде издръжлив.
Проучване, проведено чрез OnePoll.com сред 9 000 възрастни европейци.