Счетоводство на онлайн магазин и какво трябва да знаем

Счетоводство на онлайн магазин и какво трябва да знаем

Както собствениците на бизнес за електронна търговия знаят, пазарът е жестоко конкурентен. Първоначално любителите се привързаха към платформи за електронна търговия като Shopify, за да продават своите проекти и творения. Дигиталната трансформация обаче отключи вратите, за да превърне тези любители в начинаещи предприемачи, а индустрията за електронна търговия, с една дума, процъфтява.

Така че електронната търговия може да бъде доходоносно начинание и вашият уникален продукт или услуга може да бъде истински победител за вас.

Счетоводство на оналйн магазин

Да бъдеш собственик на електронна търговия обаче изисква основни счетоводни и счетоводни умения, за да гарантираш, че паричният ти поток и бизнесът ти остават здрави.

Несъмнено онлайн търговията набира все по-голяма популярност и е все по-предпочитан метод за покупка на различни видове стоки от потребителите, за това все повече търговци се ориентират от стандартния тип търговия с магазин „на място“ и пристъпват към осъвременяване на своя бизнес, чрез изместването му в онлайн пространството.

Важно е всеки търговец да знае, че процеса от трансфер към интернет търговията не включва в себе си единствено изграждането на своя нов сайт или представянето на своите продукти в някоя от многото платформи за онлайн търговия. Този процес включва и множество данъчни задължения, които търговецът чрез своята фирма придобива още преди момента, в който започва да търгува онлайн. Важно е да се знае в кои случаи трябва и в кои не трябва да издава и изпраща касов бон с продадената стока, какъв съпровождащ документ следва да се изготви и изпрати, на какви изисквания и регистрации подлежи сайта, а също така и какви декларации и справки следва да подава към Националната агенция по приходите, така че да е изряден във всеки момент и да си спести бъдещи разходи от наложени актове.

Изисквания на НАП за електронните магазини

Като първа точка е важно всеки сайт, от който ще бъде извършвана търговия да бъде регистриран в регистрите на НАП, във връзка с изискванията на действащата към момента Наредба Н-18. Според нея всички онлайн магазини, които получават плащания чрез наложен платеж, PayPal, ЕPay, EasyPay или каквато и да е друга платежна система е задължен да декларира своят сайт в регистрите на НАП. От това задължения са освободени търговците, които приемат своите плащания чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги или по банков път. Важно уточнение е, че ако вашият бизнес притежава, както физически така и онлайн магазини, то важно условие за да не регистрирате вашият сайт в регистрите на НАП е вашата фирма да не приема плащания в брой. Поради тази причина много от онлайн търговците пристъпиха към отделянето на техния онлайн магазин в отделно юридическо лице, така че да не попада под разпоредбите на горе посочената наредба. Ако все пак решите, че желаете да регистрирате вашия сайт в регистрите на НАП е важно да знаете, че това може да стане единствено по електронен път с електронен подпис издаден на фирмата притежаваща онлайн магазина или чрез упълномощено лице, което обикновено е вашият счетоводител.

Наредба H-18

Все пак много търговци преценяват, че ще работят единствено чрез пощенски паричен превод и банкови плащания. При този начин на работа куриерската фирма, с която имате подписан договор за това издава разписка, играеща роля на касов бон. По този начин вие сте освободени от задължението си за издаване на касова бележка и съответно не попадате под регламентацията на Наредба Н-18. За всяко получено плащане вие получавате разписки, които обикновено достигат до вас в табличен вид по емайл. В тях ясно е описано какви суми получавате и за какво се отнасят те.

Счетоводство и интернет маркетинг

Друга важна особеност е, че ако желаете да рекламирате своя бизнес в платформи, като Google и Facebook, то вие подлежите на ДДС регистрация, още преди да сте използвали тези услуги.

Онлайн магазините са обект на чести проверки от данъчните и други контролни органи. Обикновено те преминават през извършване на контролна покупка и проверка за начина, по които е извършена продажбата и придружаващата я документация.Съвкупността от всички тези особености и изисквания, които са неразделна част от един онлайн магазин са специфични и непознати за всеки търговец, сблъскващ се с тях за първи път. Именно за това е важно за вас да получавате навременни и точни съвети от вашия счетоводител.

Важно

При счетоводството на онлайн магазин е важно да се води точен и актуален учет на всички финансови транзакции, включително продажби, разходи, данъци и други плащания. Необходимо е да се следят всички приходи и разходи, както и да се запазват документи за тях.

Важно е да имате точен и актуален учет на финансовите транзакции на вашия онлайн магазин, за да можете да се справите със счетоводството ефективно и да осигурите финансова стабилност на вашия бизнес.

Hobby Team

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *