Финансовата култура – какво представлява и защо ни е нужна

Финансовата култура – какво представлява и защо ни е нужна

Да си представим, че пътуваме с колата по магистралата. Пътят е дълъг. Спираме за почивка. Пием кафе, хапваме нещо леко и отново се качваме в колата. Настройваме се за път, но се оказва, че колата не иска да запали.

Пробваме няколко пъти, но уви, нищо не се променя. Без да изпадаме в паника звъним на пътна помощ. Изчакваме на място и сме спокойни, че проблемът ще бъде решен от професионалисти.

Сега да си представим, че магистралата е самият живот. В детството си сме обгрижвани от възрастните край нас. Учим се на нови неща, намираме приятели, играем, падаме и ставаме. След това порастваме. Започваме да работим. Създаваме семейство. Грижим се за родители, деца, приятели и за себе си.

Пътят ни е неравен. Има периоди, когато всичко е спокойно и нещата се нареждат от самосебе си. Но има и такива моменти, когато ни е трудно. Както когато трябва да изплатим ипотечния заем или когато детето отиде да учи в чужбина и трябва да го подпомогнем. Понякога ни се струва, че не може да продължим.

Финансовата култура е нашата пътна помощ в живота. Благодарение на нея, ние разполагаме с различни финансови инструменти, които ни помагат в трудни моменти. Спестявания, застраховки – здравни, застраховки живот, инвестиции.

Изграждането на финансова култура започва от най-ранна възраст, когато се учим как да работим с пари, да правим бюджет и да оперираме с него. Различни елементи от финансовата култура са застъпени в учебниците от 1 до 12 клас, съобразени с възрастта на децата. От 1 до 4 клас те се учат какво са парите, банките, какво са стоките и услугите. В прогимназиален и гимназиален етап тези знания се доразвиват, така че децата да излизат от училище с една добре оформена финансова култура. Да поемат по своята магистрала смели и спокойни.

Hobby Team

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *