Билкови тинктури – какво представляват и как да ги използваме?
Какво представляват така широко рекламираните билкови тинктури? Това са течни екстракти, направени от билки, които приемате орално (през устата). Те обикновено се извличат в алкохол, но също могат да бъдат извлечени в растителен глицерин или ябълков оцет (без алкохол).
Тинктурите са лесни и удобни за използване. Те по-лесно да се дават на децата, тъй като трябва да приемат само малки количества. Тъй като се вземат директно под езика, те влизат в кръвния поток много по-бързо и директно, отколкото други лечебни средства. Това означава, че действието в тялото обикновено е по-бързо.
Въпреки че някои билки ще имат незабавен ефект, като тези, които се използват, за да се отпуснете, други може да изискват няколко седмици натрупване, преди да се усети ефектът.
Как се приемат билкови тинктури?
Тинктурите обикновено се приемат чрез капкомер в определени дози от капки. Обикновено са нужни приблизително 30 капки. Стандартната препоръчителна доза за възрастни за тинктури е 2 до 3 пъти дневно.
Най-добре е да вземате капките директно под езика. Това изпраща билката директно в кръвния ви поток. Ако е необходимо, можете да разреждате тинктурата в малко количество вода или сок. Може да бъде ароматизирана с лимон или мед, за да се прикрие вкуса.
Можете също така да поставите тинктура в чаша топла или гореща вода за да получите мигновена чаша билков чай. Първо загрейте водата, преди да добавите билките. Нагряването на билките в микровълнова фурна може да убие или отслаби здравословните им ползи. Приемането на тинктурата директно под езика и избягване на течности или храни в продължение на поне 15 минути след това осигурява най-добри резултати.
Има ли тинктури, безопасни за бременни или кърмещи жени? А децата и бебетата?
Да, тинктурите са добри за бременни и кърмещи жени, дори и да са с алкохолни бази. Една доза тинктура на алкохолна основа има приблизително същото съдържание на алкохол, колкото яденето на много зрял банан.
Една бутилка тинктура е еквивалентна на едно питие, чаша вино или бира. Но потребителят не пие цялата бутилка наведнъж, както вече разбрахме.
Безалкохолните тинктури са подходящи за деца, хора с алкохолна чувствителност, или за тези, които просто предпочитат безалкохолен продукт. Ако сте бременна или кърмите, по-скоро трябва да потърсите списък на билки, които трябва да се избягват по време на бременност и кърмене.
Какъв е срокът на годност за билкови тинктури? Как трябва да съхраняват?
Тинктурите се извличат най-често в алкохол, защото той е силен разтворител. Някои билки просто няма да освободят своите лечебни качества с разтворител, който не е толкова мощен, като вода, ябълков оцет или растителен глицерин.
Алкохолът действа и като ефективен консервант. Тинктурите на алкохолна основа имат практически неограничен срок на годност, ако се съхраняват на хладно и тъмно място. Не е необходимо охлаждане.
Тинктури от ябълков оцет могат да се използват за салати, маринати или храни, както и за редовната употреба на тинктура. Срокът на годност на тинктурите от ябълков оцет е много кратък – около година, ако се съхраняват в хладен, тъмен шкаф или хладилник (препоръчително). Ябълковият оцет се счита за безалкохолна тинктура, така че можете да го използвате на воля без никакви притеснения.